Historia kapeli
Założona przy zespole regionalnym „Futomianie" kapela ludowa (trzy osoby) w pierwszym okresie swego istnienia towarzyszyła jedynie występom tancerzy. Z biegiem lat jej skład osobowy powiększył się i od 1990r. zaczęła występować także samodzielnie. Od czasu objęcia w maju 1996r. kierownictwa muzycznego przez Antoniego Sowę dzięki systematycznej, bardzo intensywnej pracy zespół znacznie podniósł swój poziom artystyczny, oraz opracował bardzo bogaty repertuar, który prezentuje podczas licznych koncertów, występów, przeglądów i festiwali - zarówno lokalnych, jak też odbywających się w różnych regionach Polski i poza jej granicami. Pierwsze występy zagraniczne miały miejsce w 1995r., kiedy to futomscy muzycy zagrali w Chatillon en Bazois na południu Francji. W 1996r. z powodzeniem wystąpili w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Wiśniowej. Rok 1997 okazał się nie tylko bogaty w koncerty (na ogólną liczbę 33 występów 12 miało miejsce na terenie gminy, 16 na terenie województwa rzeszowskiego, a 5 na terenie kraju - między innymi w Sosnowcu, Nałęczowie), ale także w inne dokonania.
Udany debiut w XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą zaowocował wielokrotnym pojawieniem się kapeli z Futomy na antenie Polskiego Radia i ogólnopolskiej telewizji. 1 Sukcesem zakończył się także udział wraz z zespołem regionalnym „Futomianie" w XII I Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Rok 1997 okazał się pomyślny również dla kierownika kapeli, Antoniego Sowy, uhonorowanego Nagrodą Wojewody Rzeszowskiego. Rok 1998 to kolejna długa lista występów, min. udział w II Polonijnym Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Dąbrowie Tarnowskiej. We wrześniu kapela wzięła udział w nagraniach programu telewizyjnego, który został wyemitowany przez TV Rzeszów w dwóch odcinkach z cyklu „Spotkania z folklorem", a jesienią ukazała się pierwsza kaseta audio. W 1999r. oprócz innych występów, udziału w spotkaniach i przeglądach kapel w naszym województwie, kapela z Futomy dwukrotnie koncertowała na imprezach międzynarodowych. W maju prezentowała muzykę rzeszowską na międzynarodowym festiwalu „XX Pyrzyckie Spotkania z Folklorem (Pyrzyce Folk Meeting) w Pyrzycach k. Szczecina, zaś w sierpniu wystąpiła na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Słowacji, gdzie była jedynym zespołem z Polski.
W roku 2000 futomscy muzycy zdobyli kilka czołowych nagród w spotkaniach i przeglądach kapel Podkarpacia, a późną jesienią nagrali kolejną kasetę audio. W lutym 2001r. kapela wyjechała do Montbeliard we Francji, gdzie koncertowała podczas jubileuszowych uroczystości Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazurka". Latem po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, ponadto koncertowała w wielu miejscowościach Podkarpacia. Jesienią kapela zdobyła nagrodę w powiatowym Przeglądzie Autentycznych Zespołów Ludowych w Tyczynie w kategorii kapel ludowych, a w grudniu 2001r. w Wojewódzkim Przeglądzie Autentycznych Zespołów Ludowych w Rzeszowie towarzyszyła Zespołowi Regionalnemu „Futomianie", który zdobył I Nagrodę w kategorii tańca tradycyjnego.
W czerwcu 2002r. kapela z Futomy reprezentowała Podkarpacie w XXII Międzynarodowym Spotkaniu Kapel Ludowych w Toruniu, gdzie zdobyła jedną z nagród, natomiast jesienią towarzyszyła tancerzom z Zespołu Regionalnego „Futomianie" w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, partycypując w zdobyciu I Nagrody. W lutym 2003r. kapela dokonała nagrań w studio Polskiego Radia w Rzeszowie. Kapela z Futomy z powodzeniem kontynuuje chlubne tradycje rodzinnej Kapeli Sowów z Piątkowej (przed laty Futoma i Piątkowa tworzyły jedną parafię). W ciągu kilku lat wytężonej pracy udało się zgromadzić i opracować bardzo duży, bo liczący ponad 140 pozycji zbiór piosenek i melodii rzeszowskich szczególnie związanych z okolicami Futomy, Piątkowej i Błażowej. Muzycy z Futomy bardzo chętnie występują także w licznych uroczystościach kościelnych, grając i śpiewając kolędy, pieśni maryjne, patriotyczne i inne.
Celem uchronienia rodzimego bogactwa kulturowego przed zapomnieniem futomska kapela ciągle przybliża je rzeszom swoich wiernych słuchaczy, uczestników licznych imprez i uroczystości, a także sukcesywnie dokonuje nagrań, utrwalając piękno rzeszowskiego folkloru dla potomnych. W lutym 2004r. dokonała nagrań w studio Radia VIA w Rzeszowie, a w grudniu tego samego roku wydała płytę „Hej kolęda!". 5 marca 2005r. muzycy z Futomy wraz z zespołem regionalnym „Futomianie" wzięli udział w nagraniach, które w dniach 13 i 14 marca zaprezentowane zostały w audycji „Spotkanie z folklorem", emitowanej przez Telewizję Rzeszów. Od wielu miesięcy kapela z Futomy zajmuje miejsce w ścisłej czołówce w rankingu kapel ludowych Podkarpacia prowadzonym przez Polskie Radio Rzeszów.
W styczniu 2006r. kapela dokonała nagrań w studio SPAART w Boguchwale do kolejnego, trzeciego albumu z muzyką ludową. W sierpniu 2006 wydana została jubileuszowa płyta kapeli „Nuty z Podkarpacia". W pierwszych miesiącach 2008r. kapela dokonała nagrań kolejnych piosenek ludowych oraz przyśpiewek weselnych, czego efektem było wydanie na początku maja płyty „Futomskie wesele". 1 marca 2008 r. kapela wspólnie z gospodyniami ze Stowarzyszenia Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej wystąpiła na żywo w warszawskim studio TVP1 w programie „Dzień dobry w sobotę". W październiku 2011r. wydana została kolejna płyta "Na futomsko nute".
Zbigniew Nowak
Dyrektor GOK Błażowa